Restartujte. Třeba kvůli štěstí

Na konferenci Restart kariéry, s podtitulem “jak restartovat myšlení” se vystřídali řečníci zvučných jmen. Od Taťány le Moigne z Google, Petra Šimůnka z Forbes po slovenskou moderátorku Adelu Banášovou.

Každý z nich mluvil o tom, co jim konkrétně pomohlo uvědomit si, že je potřeba změna a v čem pro ně byl restart zlepšením. Podle spousty z nich je zásadní i „jiný“ pohled na věc – většinou pomáhá mít zkušenosti ze zahraničí a pozitivní myšlení. Konferenci připravila agentura Dark Side ve spolupráci s Jobs.cz a personální agenturou HR Spectrum.

 

Jan Tuček (agentura Stem/Mark) mluvil o takzvané „zlaté kleci“. O tom, proč lidi nechtějí opouštět pracovní pozice, na kterých už je to nebaví. Proč se bojí posunout a začít dělat práci, která je bude naplňovat. „Čtvrtina lidí si myslí, že maximálně po deseti letech by měli změnit zaměstnání. Jinak na své pracovní pozici zůstanou už napořád“. Čím déle prý sedíme na jedné židli, tím více odmítáme změny a vnímáme je jako nebezpečí.

 

Petr Šimůnek (Forbes), mluvil o tom, jak je důležité mít životní průšvih. Začal svou řeč citací automobilového závodníka Maria Andrettiho: „Když máte všechno pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu“. Povídal o době svých studií, prvním vyhazovu z práce, o tom, jak jde vlastně život dál, i když se něco nepovede a díky tomu se posunete dál.

 

Sanjiv Suri (Zátiší group) – o životních rozhodnutích, rozvodu a meditaci, jak se rozhodl nebrat medikamenty, ale raději naslouchat svému tělu. Mluvil také o podmiňovaném štěstí, jak o tom přemýšlíme, díváme se na svět kolem nás. Dá se štěstí koupit za peníze? „Ano, ale peníze musíte využít na jiné než své potřeby.“ Každý z nás by měl najít svou vášeň a dělat co nás opravdu baví. “Musíme žít, nikoli přežívat!“ Jeho mottem je happiness. Denně si prý máme napsat do diáře tři věci, za které jsme vděční. 15 minut cvičit, 5 minut meditovat a pak napsat co se nám za uplynulých 24 hodin stalo pozitivního.

 

Petr Sýkora (Dobrý anděl). Pracovní a soukromý život by se měl propojit. SVA-DHARMA a PARA-DHARMA – rozpoznat to, co je pro nás přirozené a co nám je naopak cizí. „Výzva pro nás je poznat svou povahu a náturu, náš element,“ myslí si Petr.

 

Moderátorka Adela Banášová – o našich komfortních zónách, předsudcích. Je důležité cítit nějaké pozitivní vibrace, změnit si postoj klidně sama v sobě, nemusí se to ani říkat nahlas. „Je důležité myslet pozitivně, všechno se děje tak, jak má,“ říká úspěšná slovenská hvězda.

A nakonec také Lenka Požárová, autorka úspěšných kuchařek o jedné hlavní ingredienci. Ta se restartovala po kariéře úspěšné daňové poradkyně. A po svém úplném vyhoření.